3 Eksen CNC Nedir?

3 Eksen CNC Nedir

CNC makinelerinde yer alan eksen modellerinden bir tanesi olarak 3 eksen, sürekli ve değişim ile hareket edilebilme özelliği ile diğerlerinden ayrılır. CNC makinesi ile ahşap bir yüzey üzerinde 3 eksen sayesinde;

Kabartma gibi işlemler yapılabilir. 3 eksen CNC tezgahlarında en çok kullanılan eksen modellerinden bir tanesi olarak bilinir.

3 Eksen CNC Hassasiyeti

CNC tezgahlarında kullanılan eksen modellemelerinden her birinin kendi hassasiyet ve sapma oranı bulunur. CNC tezgahlarında 3 eksen kullanılacak ise genellikle mach3 ve buna benzer programların tercih edildiği görülür. Kaliteli bir sürücü ve profesyonel bir süper motor aracılığı ile de elektronik olarak mach3 programının değerlerini yakalayabilmek mümkün olur. 3 eksen CNC makinelerinin imalatı sırasında kullanılan ürünler gereği herhangi bir sapma oranı bulunmamaktadır. Bu durum da 3 eksen CNC modelinin hassasiyetinin neredeyse sıfıra eşit olduğunu gösterir.

3 Eksen CNC Makinesinin Hassas Parçaları İşlemesi

3 eksen CNC makinelerinin sahip oldukları özel tasarımlar sayesinde montaj kısmına gelindiği zaman eksenlerin birbirleri ile olan diklikleri bağımsız bir şekilde ayarlanabilir. Bu özellik de makinenin birçok hassas parçayı işleyebilmesi anlamına gelir. CNC hassasiyetini etkileyen bir kaç detay içerisinde;

CNC Tezgahlarında Sağ El Kuralı

CNC tezgahlarını kullanacak olan operatörlerin uymaları gereken en önemli kuraldır. Üç farklı eksenin avuç içinde yani orijin noktasında birleştirilmesi ile oluşur. CNC tezgahlarının temelinde iki farklı eksen ve bunların etrafında oluşmuş diğer eksenler yatar. X ve Z ekseni olmak üzere nitelendirilen sağ ve sol el hareketleri, üçüncü bir eksenle beraber avuç içerisinde birleşim sağlar. Eksenlerin durumu yatay ve dikey işlem merkezlerine oranla farklılık gösterebilir.

3 Eksen CNC Makinesi Özellikleri 

3 eksene uyumlu olarak üretilmiş bir CNC makinesi, içeriğinde pek çok özelliği barındırır. Bunlar;

Parça Merkezleme: Kolay ayarlanabilir merkezleme aparatı şeklinde sıralanabilir.

3 Eksen CNC Makinesi Fiyatı

3 eksen modeline uygun olarak üretilmiş CNC makinelerinin fiyatlandırması, üretici firmaya göre değişkenlik gösterir. Ürünün satışını gerçekleştiren firmalar ile iletişime geçilerek hem ürün hakkında bilgi alabilmek hem de fiyat bilgisi sorabilmek mümkün olur.

Bu sayfada aradığınızı buldunuz mu?
EvetHayır