5 Eksen CNC Nedir?

5 Eksen CNC Nedir

Günümüzde modern teknolojisi ile güçlü kesici takımların iş birliği yapıyor olması ile bugün işleme tezgâhları altın çağını yaşamaktadır. Bu altın çağı içerisinde kuşkusuz forvet oyuncusu ise 5 eksenli işleme tezgahları olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu hususta önemli olan 5 eksen cnc nedir sizlere detaylıca açıklayacağız.

5 Eksenli Cnc İşleme Nedir?

İşlenilmek istenen iş parçasının, cnc kontrol ünitesine sahip olan bir takım tezgâhı aracılığı ile 5 farklı eksen süresince hareket ettirilmesi doğrultusunda işlenmesine 5 eksenli cnc işleme denmektedir.

Bir 5 eksenli cnc işleme tezgahlarında, üniversal takım tezgahlarından bildiğimiz X, Y ve Z eksenleri bulunur. Bu üç eksenli takım tezgahı şeklinde isimlendirilmekte olan tezgahlara iki yeni eksen daha eklenmesi ile birlikte karmaşık parçaların daha kolay şekillerde ve tek bir iş parçası bağlama operasyonu hususu ile işlenmesini sağlamak amaçlanır.

5 Eksenli Cnc İşlemenin Avantajları Nelerdir?

Beş eksenli işleme tezgahları arasında en büyük avantaj olarak karmaşık şekillerle veya kompleks yapılar doğrultusunda tek bir bağlama ile işleniyor olmasıdır. 3 eksenli işleme tezgahları standart şekilde işlenmekte olan yüzeyler bittikten sonra eğimli veya karmaşık şekillerle işlenebilmesi için sürekli farklı şekiller ile iş parçasının bağlanması gerekir. Bu durumda büyük bir zaman kaybı yaşamaya sebep olmaktadır ve hem verimliliği düşer hem de kazanç açısından kayıplara yol açmaktadır.

Yine her bir bağlamada parça pozisyonlaşmasının yanlış olma olasılı da göz önünde bulundurulması ile yaşanmakta olan sıkıntıların sayısı da artmış göstermektedir. (Ayrıca her zaman doğru iş parçası konumlandırılması için zero point sıfırlama sistemlerinin kullanması daha faydalı olacaktır.)

5 eksenli cnc işleme tezgâhlarında ki bir diğer avantajlarından olan takım ve tablanın eş zamanlı çalışıyor olması sebebiyle en ideal kesme pozisyonu ile kesme hızlarının her daim korunabilir konumda olmasıdır. Bu özellik ile takım ömrü uzatılmış bir vaziyette olmakla birlikte daha az eksenli işleme tezgâhlarına göre daha büyük bir avantaj sağlamaktadır.

5 Eksenli Cnc İşleme Tezgâhlarında Ne Olur?

5 eksenli cnc işleme tezgâhlarında bulunan kesici takım veya döner tablanın yatık pozisyonlar şeklini alması aracılığı ile takım tutucu yardımıyla çarpışma ihtimali ortadan kalkmakta ve parça geometrisine en iyi derece de erişim sağlanmaktadır. Parça geometrisinin izin vermiş olduğu şekilde kısa kesici takımların da kullanılması ve eski üç eksenli işleme tezgâhlarında derin işlemeler ile birlikte ortaya çıkan titreşim sorunu da 5 eksenli işleme tezgahları doğrultusunda ortadan kaldırılmaktadır. Böylece daha yüksek kaliteye sahip parça işlemesi ve işleme sonrasında bulunan yüzey parlatma gibi işlemlerin devreden çıkması doğrultusunda üretim hızını arttırıcı bir kazanım sağlanmaktadır.

5 Eksenli Cnc İşleme Merkezinde Nasıl Çözümler Ortaya Çıkar?

5 eksenli işleme tezgâhlarının sağlamış olduğu hareket kabiliyeti özgürlüğü yardımı ile tasarım mühendisleri daha yenilikçi tasarımlar yapabilmekte ve hayal güçlerini sınırlanması hususunda engellerin ortadan kalkması ile de özgün ve yenilikçi iş çözümlerini ortaya çıkarmaktadır.

5 Eksenli Cnc İşleme Tezgâhlarının Avantajları

5 eksenli cnc işeme tezgâhlarının avantajlarını maddeler halinde sıralarsak daha anlaşılır olacaktır. Bu sıralama şöyledir:

Görüldüğü üzere 5 eksenli cnc işleme tezgâhlarında ki avantajları oldukça fazla ve her geçen gün daha da gelişen sistemler ile üretimlerin daha hassas ve kısa sürede olduğu gözlemlenmektedir. 5 eksenli işleme tezgâhlarının en önemli ekipmanlarını kapsayan 5 eksen mengeneler ve zero point sistemler olarak da karşımıza çıkabilmektedir.

Bu sayfada aradığınızı buldunuz mu?
EvetHayır