b2b

B2B Nedir?

B2B (business to business), işletmeden işletmeye yapılan pazarlama faaliyetidir. Türkiye’de ve dünyada pazarlamacıların önemli bir kısmı b2b pazarlama faaliyeti yapar.

B2B Pazarlamada Önemli Noktalar

B2B pazarlama b2c pazarlamadan daha hassas ve karmaşık bir pazarlama faaliyetidir.

B2b pazarlama faaliyetinde;

  • Dijital kaynakları başarı ile kullanma
  • Müşteri ile sağlıklı ilişkiler kurma
  • Çok iyi müşteri yönetimi yapma
  • Güvenilir olma
  • Müşteri riskini doğru şekilde ölçüp yönetebilme
  • Müşterinin eğitimi sağlamalı
Öneri:  İhracat Nedir?

Ve müşteri karşılıklı ticaret yapılabilecek bir zemine oturtulmalıdır. B2b pazarlamada önemli noktalara dikkat etmek gerekir çünkü müşteri tezgâhtan ürün alıp gidecek tekil bir insan değil uzun yıllar beraber çalışacağınız, ortak yatırımlara imza atabileceğiniz iş arkadaşınızdır.

b2b

B2B Pazarlamada Müşteriyi Eğitmek

B2B pazarlamada müşteriler ürünü satacağı için ürün hakkında bilgilenmek isterler çünkü ürünü doğru kullandıkça satın alma oranları artacaktır. Müşterilerini aşama aşama müfredat dairesinde eğiten b2b pazarlamacılar büyük oranda diledikleri başarı oranlarına kavuşmuşlardır. Bu eğitimin niteliği satın alım yapacak şirketler açısından büyük önem taşır.

Eğitimde ilk adım ürünleri hangi müşterilerin kullanacağını tespit etmektir. Eğitimde işin ticaret ve halka ulaşım boyutu hakkında da bilgi verilmesi gerekir. Ürünün son müşteriye ulaşması ve satış oranlarının artmasında bu bilgilendirme çok işe yarar.

Öneri:  Endüstri Nedir?
b2b

B2B Pazarlamada Dijital Kaynakları Kullanmanın Önemi

Dijital pazarlama b2c pazarlama faaliyeti gösteren şirketler için oldukça fazla kullanılan bir konudur. Fakat dijital pazarlama b2b pazarlama şirketleri tarafından yeterince kullanılmamaktadır. Dijital pazarlama esasında b2b pazarlama faaliyetlerinde de önem taşır. Örneğin b2b pazarlamada sizinle çalışmayı düşünen şirket internette hakkınızda 8-10 arama yapıyor ve hakkınızda detaylı bilgi sahibi oluyor. İlk izlenim bu şekilde oluşuyor. İlk izlenimler önemlidir ve iyi bir ilk izlenim oluşturmak b2b pazarlamacının dikkat etmesi gereken noktaların başında yer alır.

E ticaretin her geçen gün önem kazanması da b2b pazarlamacının göz önünde bulundurması gereken diğer bir husustur. Gelişen teknoloji b2b pazarlamanın da dijital kaynaklardan yapılabilme ihtimalini gösteriyor. Bu nedenle b2b pazarlama yapanların artık dijitali kullanması da kaçınılmaz hale geliyor.

Öneri:  B2C Nedir?
b2b
Faydalı Mı?
EvetHayır