Bilişim

Cad Cam Nedir?

Cad cam tekniği bilgisayar destekli dizayn ve imalat anlamına geliyor. Bilgisayar destekli tasarımı ve üretimi kullanılan cad cam alanında kullanılan yeni nesil bir uygulama olarak ön plana çıkıyor.

Cad Cam Programları

İmalat sektöründe ürünlerin kavramsal aşamalardan somut üretim aşamalarına kadar bilgisayar programlarının kullanılmasına cad cam programı diyoruz. Cad cam teknolojisi iki farklı program olarak biliniyor.

  • Cad programları
  • Cam programları

Bu iki farklı kavram İngilizcedeki Computer Aided Design ve Computer Aided Manufacturing kelimelerin baş harflerinin bir araya getirilmesi ile meydana gelmiştir.

Cad cam programlarını üretimde kullanılmasıyla işletmelere oldukça katkı sunuyor. Cad cam programları sayesinde tasarımların çizimleri hızlı ve pratik bir şekilde yapılırken hata sayısını da en aza indiriyor.

Cad Programları

Cad programları 2 ve 3 boyutlu tasarımların oluşturulmasına sağlıyor. Bu tasarım programlarıyla ürünler geliştirilebilir, yeni kalıp tasarımları ortaya çıkarabilirsiniz. Geleceği tasarlamak ve teknoloji daha ileri götürmek isteyenler model çizerek fikirlerini aktarmasında kullanılır. Cad programları ile oluşturulan tasarımların CNC tezgahlarında işleniyor.

Cam Programları

Cam programları üretimi yapılacak tezgahların kodlamalarının üretimini yapar. Cad programlarında hazırlanan parçaların üretime hazır hale gelmesi için CNC makinelerin programlama kısmını tamamlanmasında cam programları kullanılıyor. Tasarlanan cad modelinin üretime geçmeden önce üretilecek parçaların hesaplanması için cam yazılım programlarına ihtiyaç duyuluyor.

Cad Cam Uygulaması Nasıl Yapılır?

Estetik hekimlerinin en çok kullandığı yöntemler arasından yer alan cad cam teknolojisi hastaları hayalindeki dişlerin üretimini sağlıyor. Özellikle porsenel ve protezlerin son derece estetik ve sağlıklı bir şekilde imal edilmesinde cad cam dental tekniği kullanılıyor. 3D teknolojisi ile olarak kabul edilen cad cam programında cam programlarıyla kamera ve görüntü alınır sonra ise programı ile hazırlanan tasarımların kazınarak kuron üretilmesini sağlıyor. Cad cam programları kullanılarak hastaya en uygun diş ve protez tasarımını yapılıyor.

Cad cam program ile tonlama estetik yönleri tamamlanan dişler sayesinde insanların hayallerindeki dişlere kavuşmasını sağlıyor. Cad cam programları sayesinde dişler birebir üç boyutlu olarak tasarlandığı için hata payı da yok denecek kadar az oluyor. Protezlerde sorunsuz bir şekilde tasarımı yapıldıktan sonra tedavisi de kısa bir şekilde tamamlanıyor.

Cad Cam Avantajları

Cad cam teknolojisi ile yapılan restorasyonlar ve implantlarda estetik görünüm elde edilmesini sağlıyor. Diş hekimliği alanında çok kullanılan cad cam teknolojisi esnek görüntüleme imkanı sağladığı için hekimlerin ağız ve diş yapısı hakkında detaylı bilgi sahibi olmasını sağlıyor. Hem estetik görünümleri hem de zamandan tasarruf sağlayan cad cam programlı sayesinde tedavi ile kısa bir zaman diliminde gerçekleşiyor. Yazımızda cad cam nedir? yöntemin uygulama ve faydaları hakkında detaylı bilgiler verilmiştir.