Cnc Freze Nedir?

Cnc Freze Nedir

Günümüzde makine ve imalat sektörleri için oldukça önemli konumdadır. Bu teknolojinin detaylarını incelemenizde fayda vardır. Şimdi sizlere CNC Freze nedir, neleri içerir onları aktaracağım.

CNC Freze Tezgâhı

Tezgâh teknolojisinin asıl amacı, insana gerek duymadan makineleri kullanarak seri ve yanlışlık içermeyen imalat yapabilmektir. Örneğin; torna tezgâhı içerisinde bir saat gibi bir sürede işlenmiş ve birkaç adet imal edilebilen parçaların, CNC teknolojisini kullanarak dakikalar içerisinde imalat oluşturabildiği bilinmektedir. Bu sebep ile günümüzde CNC tezgâhları imalat için sıkça kullanılmaktadır.

CNC Freze Tezgâhı; üzerinde birçok kesici ağız bulmakta olan çakı aracılığı ile doğrusal ilerleme hareketleri yapılarak iş parçaları içerisinden talaş kaldırım yapmakta kullanılan makinelere verilen isim olarak bilinir. Burada ki tezgâh türü ise düz ve açılı yüzeyleri işlemek, kanal açmak, düz ve dairesel bölüntüleri oluşturan amaçlardır. Bu doğrultuda da otomotiv, havacılık, savunma ve makine imalatı yapımına kadar çeşit çeşit alanlar tarafından imalat sektörü içerisinde tercih edilmektedir.

CNC Freze Tezgâhı Kısımları

Cnc freze tezgâhı 3 ana başlıkta incelenmektedir. Başlıkların içerikleri de önem arz etmektedir.

Bu başlıkları şu şekil sıralayabiliriz:

Kısımlar 3 ana başlık altında bu şekilde incelenmektedir. İçerikleri de mühim husustadır.

CNC Freze İşleminin Detayları Nelerdir?

Veri işlemesi ile değerlendirme yeteneği mevcut olan üst düzeyde gelişmiş tezgâhlar olarak bilinir. Cnc freze işlemi yapabilmek üzere parça tezgâhına bağlanma sağlanır ve parçada ki referans hususları prob adlı hassas alıcı uç aracılığı ile tezgâha tanımlanır.

Bu sayede ise tezgâh, işlemek için parçada bulunan ham ölçü ile tezgâh içerisindeki konumu anlayabiliriz. Tezgâhlar da gereken kesici aletler ve takımlar, magazin adlı bir mekanizma içine yerleştirilir.

Sonra parçanın işlenmesi için önceden hazırlanan program, kontrol paneli, hafıza kartı gibi yöntemler ile tezgâha giriş sağlanır. Tezgâha giren program yorumlanarak, programda bulunan görevlerin sorunsuz uygulanması için parça işlenir.

CNC Freze Tezgâhında Yapılan İşlemler

Kullanılmakta olan kesici alet ve takımların isimleri veyahut uygulanan frezeleme işleminin ismi ile adlandırma yapılır. Yüzey frezelemek, kanal frezelemek, dişli açma gibi işlemleri örnek şekilde gösterebiliriz.

Yazının başında da söylendiği üzere cnc freze tezgâhında birçok işlem yapılabilmektedir. Havacılık, otomotiv gibi birden fazla alana hizmet sağlamaktadır.

CNC teknoloji aracılığı ile birden fazla hizmet verilen sektörlere makinenin parçaları hata olmaksızın, seri ve ekonomik bir şekilde üretilmektedir.

Kolay bir sipariş ile siparişlerinizi oluşturabilir ve kullanıma başlayabilirsiniz. Teknik sorunlar veyahut danışmak istediğiniz herhangi bir konuda ise alınan ürünün müşteri temsilcisine ulaşmanız gerekmektedir. Sorunsuz bir geri dönüşüm sağlayacaklardır.

Bu sayfada aradığınızı buldunuz mu?
EvetHayır