CNC İşleme Merkezi Nedir?

CNC İşleme Merkezi Nedir

CNC işleme merkezi yüksek hassasiyet ve yüksek kalite ile çeşitli işlem operasyonları yapabilen gelişmiş bir tezgah olarak ön plana çıkıyor. Bir CNC işleme merkezi delme, frezeleme ve torna işlemlerini kolay bir şekilde yapılabilir.

Endüstride dişli kutular, bölmeli çerçeveler, kapaklar ve benzeri prizmatik parçaların üretimi, frezeleme, delme kılavuz çekme gibi birçok işlem CNC işleme merkezi sayesinde yapılıyor. CNC işleme merkezi üretilmeden önce üretim sürecinin birçok aşaması yapılması gerekiyordu. Bu farklı takım tezgahları üzerinden işlem yapılması hem zaman alıyor hem de daha maliyetli olmasına neden oluyordu.

Bu sorunların ve maliyetlerin önüne geçmek için CNC işleme merkezleri geliştirildi. Bu makineler sayesinde frezeleme, tornalama işlemleri çok kısa bir süre içinde yapılmaya başlanmıştır. CNC işleme merkezlerini şu şekilde sınıflandırabiliriz.

Yatay CNC İşleme Merkezi

Yatay CNC işleme merkezi adından anlaşıldığı gibi İşleme merkezi yatay mile sahip olan bir cihazdır. Takımlar makinenin iş miline monte edilecek şekilde kurulumu yapılır. Birden fazla takımı saklayabilen, tutabilen değiştirebilen bir sistemden oluşuyor. Yükleme ve boşaltma suresini azaltmak için otomatik bir palet değiştirilip takılabilir. Yatay CNC işleme merkezi sayesinde iş parçası palette yerleştirebilir ve makine önceki paletleri tamamlayacak şekilde programlama yapabilirsiniz.

Dikey CNC İşleme Merkezi

Dikey işleme merkezi sayesinde tek bir kurlumla birden fazla iş yapma imkanı sunuyor. CNC dikey işleme merkezinde iç eksen mili bulunuyor. Bazılarında ise bir ve iki eksende döndürülebilen bir iş mili kafası işlevi de bulunuyor. Gravür yüzeyine işlemek için dikey işleme merkezi kalıp ve kalıp işleme endüstrisi için uygun olan bir makine türüdür.

Üniversal CNC İşleme Merkezi

CNC Universal işleme merkezi yatay işlem merkezine benzer ancak iş mili bilgisayar kontrolü sayesinde yatay bir konumdan dikey bir konuma geçiş sağlayabilir. Universal işleme merkezi iş parçaları üst yüzeylerini yatay bir şekilde işleme merkezine monte edilmesini sağlayan beş veya daha fazla eksenden oluşuyor.

CNC tezgâhlarına Neden İhtiyaç duyulur?

Teknolojinin gelişmesi ile beraber işler parçalar daha karmaşık hale gelmiştir. Daha seri ve daha hassas bir üretim ihtiyacı da doğmuştur. Klasik el tezgahlarında el becerisi çok önemli iken günümüzde teknolojik aletler artık bu ihtiyacı ortadan kaldırmıştır. CNC işleme merkezleri ile beraber insan gücüne duyulan gereksinim daha azalmış birden fazla işlem tek bir tezgah üzerinde gerçekleşebiliyor. Teknolojik gelişme ile beraber hem zamandan hem hele yemeğinden tasarruf sağlayarak kar oranlarını da arttırmıştır.

CNC İşleme Merkezinin Faydaları

CNC işleme merkezlerinin birçok faydaları bulunuyor. Bu faydalardan en önemlisi birim zaman kaybı önleyerek seri üretim imkanı sunmasıdır. CNC işleme merkezinde tezgahların ayarlama süresi de kısalmıştır. Ayarlama ölçü, kontrol, manuel hareket gibi nedenlerden oluşan zaman kaybı sona ermiştir. Kalifiyeli personel ihtiyacı duymadan bütün işlemler bilgisayar destekli makinalar üzerinden yapılmaya başlanmıştır.

Bu sayfada aradığınızı buldunuz mu?
EvetHayır