CNC Torna Nedir?

CNC Torna Nedir

CNC ifadesi İngilizce Computer Numeric Control ifadesinin baş harflerinin bir araya gelmesiyle oluşmuştur. Takım tezgahlarında yapılan işlerin komutlarla ve bilgisayar yardımıyla kontrol edilmesini sağlıyor. CNC torna tezgahları diğer Universal torna tezgahlarında farklı olarak bilgisayarlı kontrol ünitesine gönderilen programlar sayesinde eksenleri hareket ederek çalışmasını sağlıyor. NC programı sayesinde bilyalı vida ve servo motor ile iş parçalarının belirlenen ölçülerde üretimi yapar. CNC tezgahları teknolojik tornalar olarak bilgisayarlı kontrol ünitesine sahiptirler. Ünitelere girilen bilgiler torna tezgahının hafızasında saklanabilir. Ayrıca üretim aşamasında programa müdahale edilip istenilen değişiklikler yapılabilir.

CNC Torna Tezgahı Kısımları Nelerdir?

Günümüzde üretilen CNC makinaları tamamen otomatik olup diğer torna tezgahlarından farklı yapıya sahip olacak şekilde seri üretim yapıyorlar. İhtiyaç duyulan şeyler yörüngeleri ve takımları kesilecek ürünlerin koyulması gerekiyor. Dijital komutlara sahip CNC makineleri çeşitli kısımları bulunuyor. Bu kısımlar şöyle sıralayabiliriz.

Kayıt ve Kızaklar

CNC tezgahlarında eksenel hareketlerde yüksek hız ve ani yavaşlamaların olması gereken durumlar oluyor. Bu hassas konumlar önemli bir yere sahiptir. Torna tezgahında bulunan kayıt ve kızaklar yüksek sertlik titreşimleri sönümleme özelliklerine sahiptir. Bundan dolayı CNC tezgahlarında düşük sürtünmeye sahip bilyalı kızak sistemlerinin olması gerekiyor.

Çünkü yatak ve kazaklardan meydana gelen en önemli olay hiç kuşkusuz sürtünme işidir. Sürtünmeden dolayı aşınma, enerji kaybı ve sıcaklığın yükselmesine neden olabiliyor. Bunu engellemek için kayıt ve kızakların yağlanmalarına dikkat edilmesi gerekir.

Fener Mili ve Gezer Punta

Tezgah mili veya Fener mili CNC takım tezgahlarında tahriki için doğru akım motorları kullanılır. Motor tezgah miline irtibatlı olan ve iş parça hassasiyetini önemli derecede etkileyen bir elemandır. Tezgah mili yüksek devirle döndüğünden dolayı en küçük olumsuzluk tezgah hassasiyetini etkiliyor. Bundan dolayı iş parçalarının konumlandırma işlemlerinde balans dikkate alınmalıdır.

Taret

CNC torna tezgahı kısımlardan biri olan taret kısmı takımların tutucular vasıtasıyla takılan kısım olarak biliniyor. Ana mil ekseninde çalışan takımların bağlantılarına dikkat edilmesi gerekiyor. Dış çapta çalışan kesici takımlar ise malafalar ve kovanlar ile birbirine bağlanır. Takımları sağlam bağlanması ve taretin dönmesini engelleyecek mesafeler de takım bağlanmaması gerekiyor.

Kontrol Paneli

Kontrol paneli sayesinde CNC tezgahın kontrolü bağlanıyor. CNC tezgahında bulunan CRT ekranında yapılan işlemler görülür. Ayrıca yapılacak işlemlerin simülasyonlarını izlenme olanağını sunuyor. Kontrol panelinden alfabetik ve sayısal tuşlar ile veri girişi girilebilir. Kontrol tuşları ile manuel hareket seçimi, taret döndürme, tezgah aynasını açma/kapama, tezgah milini çalıştırma/durdurma, soğutma sistemi açma/kapama, devir sayısı gibi ayarlamalar da yapılabilir. endüstriyel alanda yaygın olarak kullanılan bu kontrol sistemi birçok panel çeşidi bulunuyor.

Bu sayfada aradığınızı buldunuz mu?
EvetHayır