Demir Fiyatları

Demir yer altı madenleri olarak bulunan. Bir elementtir. Demir özellikle inşaat sektörünün ana unsurları arasında yer alır ve binanın taşıyıcı kolonları içerisine yerleştirilir. Zemin ve tavanlarda da kullanımı zorunlu olan demir katı elementler içerisinde yer alır. Dolara endeksli bir ihracat ve ithalat ürünü olan saf demir inşaatlarda kullanılır. Demir çelik haline karbon alaşımlarla birleştirilerek dönüştürüldükten sonra daha geniş bir yelpazede kullanımı sağlanır.

Demir Elementi

Doğada yalın halde bulunan kimyasal elementler içerisinde yer alan demirin simgesi FE ‘dir. 26 atom numarası ile bilinen demir 1.538 santigrat derecede erir. Demiri ilk defa ve farklı şekilde kullanan medeniyetler Sümer ve Mısırlılar’dır.

Dolara Endeksli Ürün

Günümüzde tüm ham maddelerin ithalat ürünü olması ve bu ürünler arasında yer alan demirin de ithal edilen bir ürün olması nedeniyle satışı dolar üzerinden yapılıyor. Kilogram başı satışı yapılan demir tonlarca alınır. ham madde olmakta ve fiyat bakımından da cepleri zorlamaktadır. İnşaat demirinin iç piyasalardaki fiyatı günlük olarak değişkenlik göstermekte ve sürekli artış göstermektedir.

Emtia Ürün

Ticarette ve ekonomide emtia ürünler arasında yer alan demir, yatırım aracı olarak ta kullanılmaktadır. Yatırımcısına sürekli kazandıran emtia ürünler arasında öncelikli olan demir işletmeleri büyük maliyet gerektiriyor.

Hurda Olarak Ta Kazandırır.

Doğal bir maden olan demir doğada yok olabildiği gibi geri dönüşüm malzemesi olarak ta kullanılır. Hurdacılık işlemleri arasında demir alımı tercih edilen hurda eşyaları arasında yer alır. Hurdası bile kazanç getiren ürün özellikle yıkımı yapılan inşaatlardan sağlanır.

Ülkemizde Faaliyet Gösteren Firmalar

Kazanç getiren bir sektör olan demir satışları ülkemizde pek çok firma tarafından uzun yıllardan bu yana yapılıyor. Gerek inşaat demiri gerekse çelik alaşımlı demir olarak hizmet veren firmalar ile iletişime geçerek demir satın alabilir günlük demir fiyatlarını öğrenebilirsiniz. Ülkemizde faaliyet gösteren ve Borsa İstanbul’da da hisseleri olan Divriği, Aksu , Bilfer , Erdemir, Ceylan , Demir Export, Güncem, Hekimhan ve Özkoyuncu Madencilik tarafından işletilmektedir. Bölgelerinde demir rezervleri bulunması ve bu rezervlerin sanayiye kazandırılması için açılan maden işletmeleri sayesinde o bölge ticaret, sanayi, istihdam ve ulaşım bakımından kazanç getirir ayrıca bölge dışında ülke kazanır.

Demir Madenleri Çıkarılırken Zararları Var Mıdır?

Çevresel Etki Raporları değerlendirilirken görülmektedir ki demir maden yataklarından çıkartılan demir rezervleri; doğal bitki örtüsüne zarar vermekte, hava ve su kirliliğine neden olduğu, insan sağlığını olumsuz etkileyecek toz kirliliğine neden olduğu, rekreasyon, orman ve tarım alanlarının zarar gördüğü, morfolojik yapı bozukluklarına neden oluyor.

Ülkemizde Demir Yatakları Olan Bölgeler

İthalat ve ihracat ham maddeleri arasında yer alan demir ülkemizde de yeteri kadar bulunmakta ve çok zor şartlar altında gün yüzüne çıkarılmaktadır. Ülkemizde demir yataklarının bulunduğu bölgeler, Ankara, Sivas, Erzincan, Malatya,Kütahya, Yozgat, Kayseri, Kırklareli, Balıkesir, Rize, Ordu, Giresun ve Elazığ’da dır. Avusturya, Rusya ve Brezilya demir yataklarının en yoğun olduğu ülkelerdir. Demir üreticisi olarak sınıflandıracak olacak ise Avusturya, Çin ve Brezilya demir piyasasını elinde bulunduruyor.

Demir cevheri fiyatları 2002 yılından 2021 yılına kadar sürekli bir artış eğilimi göstererek bu artış halende devam ediyor. Endüstri ve inşaat sektörünün bel kemiği durumunda olan demir madeni uzun kalkınma planlamaları içerisinde ekonomik değerini korumaya devam ediyor. Ülkemizde lokomotif sektörler arasında yer alan demir ekonomik çarkın döndürülmesine değer katmaktadır. Demir inşaatın temel malzemesidir. O yüzden demirle yapılan inşaatlar sağlam ve dayanıklıdır.