Döviz

Bir ülkenin Merkez Bankası tarafından basılan resmi parası sadece o ülke içindeki alışverişler de ve alım satım işlemlerinde kullanılır. Bununla birlikte Türkiye içinde faaliyet gösteren bir şirketin ticaretini devam ettirmek için Avrupa ülkelerinden ithalat yapmak isterse Euro türünde ki para birimine ihtiyacı vardır. Bu sebeple ithalatçı firma Türk Lirası vererek karşılığında Euro para birimi almak zorundadır. Bu nedenle, uluslararası ticaret ve dış ekonomik ilişkiler döviz kullanımını gerektirir. Döviz adeta bir mal gibi serbest piyasa içinde alınır ve satılır. Döviz cinsi bir ülkenin merkez bankası tarafından basılan ulusal parasının yabancı para birimleri karşısındaki ekonomik değerini ifade eder. Kısaca anlatacak olursak döviz, bir ülke de kullanılan yabancı ülke parasına verilen isimdir.

Döviz Kuru Nasıl Belirlenir?

Ülke sınırları içerisinde kullanılan herhangi bir döviz türünün fiyatı, o döviz cinsine olan ve piyasa da şekillenen arz ve talep seviyesine paralel olarak serbest şekilde veya söz konusu edilen döviz cinsinin ait olduğu ülkenin merkez bankasının, serbest piyasadan döviz cinsi para satın alarak yada serbest piyasaya döviz cinsi para satarak gerçekleştirdiği müdahaleler kapsamında ve çerçevesinde belirlenir. Uluslararası para piyasalarında her bir para birimi için tasarlanmış ve genel kabul görmüş bir sembolü vardır.

Döviz Tevdiat Hesabı Nedir?

Türkiye Cumhuriyeti içinde ekonomik düzenlemeleri yapmaya yetkili Merkez Bankası’ndan döviz tevdiat hesabı için resmi veriler ile bilgileri paylaştı. Günümüz de bankacılık sektörünü kapsayan elektronik sistemlerinde yaşanan teknolojik gelişmeler sayesinde banka müşterileri zamana ve mekana bağlı kalmaksızın hemen uygulamalar üzerinden Döviz Tevdiat Hesabı aktif ederek kullanıma açabiliyorlar. Bankacılık sisteminde kullanılan döviz tevdiat hesabı aslında bankalar da kullanılan normal mevduat hesabı ile aynı şeydir.

Herhangi bir maaş hesabından farklı olan ayrıntı ise banka da tutulan mevduat TL olarak değil de Euro veya Pound gibi yabancı ülkelere ait para birimleri kullanılmaktadır. Bankacılık sistemleri içerisinde açılan tevdiat hesabı Türkiye de ikamet eden banka müşterilerinin kamu ya da özel fark etmeksizin herhangi bir bankadan açtığı ve kullandığı yabancı para birimi türünden banka hesaplarının tamamıdır.

Tevdiat Hesabının Ayrıntıları Nelerdir?

Banka müşterileri tarafından kullanılan döviz tevdiat hesabı, banka müşterisi olan ve yurt içi veya yurt dışında ikamet ederek yaşayan vatandaşlar tarafından özel ve ya kamu türü fark etmektesin ticari bankalar aracılığı ile açtığı banka mevduat hesap çeşididir. Döviz tevdiat hesabı aktif edilmesi ve açılması için çalışılan ticari bankaların kullanıcılarına bu hizmeti vermesi gerekiyor. Banka da mevduat hesabı açarak parasını değerlendirmek isteyen yatırımcı, banka içinde döviz tevdiat hesabı aktif ederek açabilmesi için banka sistemlerinde kullanacağı yabancı para türünün Türk lirasına çevrilebilir bir para birimi olması gerekiyor.

Tüzel Kişiler Döviz Tevdiat Hesabı Açabilir Mi?

Bankacılık sistemleri içerisinde döviz tevdiat hesabı kanuni şartlar dahilinde gerçek bireyler veya tüzel kişiliği olan kurumsal firmalarda açılabilmek. Bankalar da tevdiat hesabı açmak isteyen müşteriler paralarını değerlendirerek çalıştıkları özel yada kamu türü fark etmeksizin ticari bir bankadan vadeli veya vadesiz tevdiat hesabı açtırabilir.

Yüksek Miktarlı Döviz Nasıl Bozdurulur?

Dövizi bozdurarak Türk Lirasına çevirmek için hafta içi her gün mesai saatleri içerisinde herhangi bir bankanın ticari şubesine giderek yüklü miktarda ki dövizinizi bozdurabilirsiniz. Bu yöntemin yanı sıra ticari ATM’ler ile birlikte veya akıllı cihazlarınız üzerinden internet bankacılığı kullanarak da döviz bozdurma işlemi yaptırmak da mümkündür. Eğer dövizinizi acil olarak bozdurmak ve Türk Lirasına çevirmek isterseniz birkaç bankadan fiyat almanız da fayda var. Piyasada ki spor kur düzeyleri bankalar arasında küçükte olsa farklılıklar gösterebiliyor.