Hava Durumu

Mevsimsel beklentiler dahilinde hava tahminleri yapılır. Bu tahminleri profesyonel anlamda yapan meteoroloji bilimi pek çok iş alanına, insanların sağlığına, olası doğal afetlere karşı tedbirli davranılması için bilgilendirme yapar. Hava durumu önemsiz bir mevzu gibi görünse de yukarıda bahsi geçen nedenlerden dolayı dikkat edilmesi gereken saatlik, günlük ve haftalık olaylar içerir.

Mevsimsel Etkileri

Hava durumu yaz aylarında sıcaklık ve nem değerlerini ölçüp risk gurubunda yer alan insanların hava sıcaklığına karşı tedbir almalarını, sıcaklığın oluşturduğu su kaybına bağlı bayılma ve ölümler, boğulmalar, cilt yanığı ve alerjenik etkilerden korunmayı sağlarken kış aylarında ise tesisatların donması, donma, çevresel afet, çığ, sel, yolların kapanması, şehir içi buzlanma nedeniyle oluşan trafik kazalarına karşı ne tür önlemlerin gerektirdiği bakımından önemli olur.

İş Sektörüne Etkileri

Hava durumunu bilmek ve takip etmek özellikle bazı iş kollarında hayati önem taşır. Özellikle çevre düzenlemeleri, inşaat sektörü gibi alanlarda havanın durumu bilinmelidir. Çok sıcakta veya dondurucu soğukta inşaat tablaları dökülemez. Sıcaklık veya soğuğun etkisi ile tabla çatlar, boya işlemleri içinde hava sıcaklığı önemlidir. Yağışlı havalarda yapılması gereken bir yürüyüş yolu zarar getirecektir. İzolasyon malzeme kullanımında da hava durumunun etkisi takip edilir.

Hava Yolu ve Deniz Yolu Seferleri

Hava durumunun etkili olduğu alanlardan bir diğeri ulaşım sektörüdür. Fırtına, hortum gibi hava olaylarında ne deniz ne de hava yolu seferleri yapılır. Bu durumlarda seferler iptal edilir yada ertelenir. Havanın güneşli, ılık ve hafif olması durumunda deniz ve hava seferleri güvenle yapılır. Hava ve deniz seferlerinde hava durumu zorlu ise yön kaybetme riski yüksektir. Sefer öncesi havanın durumu incelenir ve sefer ona göre başlar.

Tarım Alanında

Hava durumunun belki de en önemli olduğu alan tarımsal alandadır. Tarım alanlarında ürünlerin ekim, dikim, büyüme ve hasat zamanı farklı farklı değerlendirilir. fazla sıcaklar ekinleri ve meyveleri yakarken, soğuklarda ise ürüne don vurdu mu çiftçi kayıp yaşar. Çapa, tohum zamanları havanın durumuna göre yapılır. Don vurmasın diye bazı ağaçlar kamufle edilir.

Maddi ve Manevi Zarar

Çok eski çağlardan bu yana havanın durumu baz alınarak yön bulmalar, ürün ekmeler, gıda stoklama yöntemleri bulunmuş ve uygulanmıştır. Günümüzde de pek çok alanda havanın durumunu takip etmek yine aynı mantıkla sürdürülmektedir. Havanın etkileri maddi ve manevi kayıplara yol açabileceği için hava ile savaşmadan onun yolundan takip etmek gerektiği anlaşılmıştır. Havanın durumu takip edilerek olumlu anları değerlendirilmiş, sert hırçın, yakıcı ve yıkıcı olduğu dönemlerde ise havanın durumu sessizce izlenerek sonlanması beklenmiştir.

Hava Durumunu Belirleyen Olaylar

Her mevsimin kendine göre güzelliği vardır. Yazın sunduğu olanaklar sınırsız olup güneşin salgıladığı D vitamini tüm canlıları olumlu etkilemiştir. İlk ve sonbaharlarda yağmur sularının etkisi ile canlanan doğa kışın daha sert etkileri ile insanı korkutmuştur. Hava durumu tedbirinin en zorlu süreci olan kış dönemi hava durumunun önemi daha çok ortaya çıkmaktadır.

Bölgesel Açıdan Hava Durumunun Önemi

Ülkemiz açısından değerlendirilecek olur ise hava durumu doğu ve iç bölgelerde 6 ay dikkatle takip edilirken batı bölgelerinde daha normal şekilde takip edilir.

Sayılan nedenler ve daha pek çok farklı nedenler dahilinde hava durumunu takip önemlidir. Hava durumu ile yapılan tahminler genelde doğru çıkmaktadır. Doğa olaylarını takip ile doğayı yönlendirmek insan oğlunun hayatına olumlu yön vermektedir. Hava durumu takibi de bu bakımdan çok önemlidir.