Gıda, Makina

Konveksiyonel Fırın Nedir?

Endüstriyel mutfak için özel olarak tasarlanmış olan konveksiyonel fırın çeşitli gıda ürünlerinin pişirilmesi için kullanılır. Pişirilecek gıdaya göre pişirme süresi ayarlanabilir ve içine istenilen sayıda tepsi eklenebilir. 2,3,4,5 tepsili ya da 17,18,19,20 tepsili büyük konveksiyonel fırınlar bulunur. Büyüklüğü ve pişirme süresi farklı olan onlarca konveksiyonlu fırın firması ülkemizde üretim yapıyor.

Doğalgaz ile çalışan konveksiyonel fırınlara ilave olarak elektrikli konveksiyonel fırınlar da bulunmaktadır. Dijital olarak pişirme süresi kolayca ayarlanabilir. Sıcaklık ayarı istenilen şekilde yapılabilir. Paslanmaz ve çok dayanıklı malzemeden üretilir.

Konveksiyonel fırınlar profesyonel mutfaklarda kullanılan, fan sistemleri sayesinde sıcak havayı eşit şekilde dağıtan fırınlardır. Yemek pişirme konusunda oldukça başarılıdır. Cafe, lokanta gibi çoğu alanda kullanılır.

Konveksiyonel Fırınlar Neden Çok Tercih Ediliyor?

Bu fırınlar sahip olduğu özellikler ve avantajlardan dolayı çok fazla tercih ediliyor. Peki, bu avantajlar nelerdir?

Konveksiyonel fırınların sağladığı bazı avantajlar şunlardır:

  • Sıcaklığı eşit olacak şekilde dağıtır.
  • Diğer fırınlara oranla daha kısa sürede yemeği pişirir.
  • Daha az ısı kullandığı için enerji tasarrufu sağlar.
  • Yemeğin çiğ kalmasını veya yanmasını büyük ölçüde önler.
  • Pişen yemeklerin daha lezzetli olmasına yardımcı olur.
  • Sağlık açısından tehlikeli değildir. Tam tersi sağlıklı bir pişirme hizmeti sunar.
  • Kullanım alanı geniştir.
  • Çoğu yiyeceğin pişmesi ve ısınması için uygun ortam oluşturur.
  • Kullanımı pratik ve temizliği oldukça kolaydır.
  • Tezgah üstünde veya yere monte edilerek kullanılan çok fazla çeşidi mevcuttur.

Bunlar gibi çok sayıda avantajı olmakla beraber mutfaklarda kullanım için oldukça uygundur. Maddi yönden de tasarruf etmeye yardımcı olur. Bütçe dostudur.

Konveksiyonel Fırın Çeşitleri Nelerdir?

Genellikle tezgah üstünde kullanılan konveksiyonel fırın çeşitleri, taşınabilir olduğu için daha sık tercih ediliyor. Kurulumu oldukça kolaydır. Dar alana sahip mutfaklarda tercih edilir. Hızlı pişirme özelliği sayesinde hızlı servis imkanı sunar. Yere monte edilen fırın türleri de vardır. Bunlar genellikle orta veya büyük mutfaklarda tercih edilir. Farklı boyutlara sahiptir. Belirli bir alana monte edilir ve sabit konumdadır. Pişirme ve sıcaklığı koruma amacıyla üzerinde çeşitli tuşlar bulunur.

Konveksiyonel Fırınların Özellikleri Nelerdir?

Bu fırınlar diğerlerine oranla daha gelişmiş özelliklere sahip fırınlardır. Bilindik en önemli özellikleri fan sistemlerine sahip olmalarıdır. Fan sistemleri sayesinde hızlı bir pişirme sunar. Fan sistemlerini ayarlamak için üzerinde ayarlama düğmeleri bulunur. Bu düğmeler yardımıyla fan hızı veya yönü ayarlanır. Sıcaklık değerini ayarlamak mümkündür. Zaman ve sıcaklık ayarı opsiyonu sunar. Bazı modeller, fırının içindeki tepsiyi otomatik olarak döndürecek özellikte ki sistemlere sahiptir. Bu fırınların diğer bir ek özelliği ise buhar ve kurutma seçeneklerine sahip olmasıdır. Bu özellikler sayesinde yiyecekler kuru kalmamış oluyor. Ayrıca et ve et ürünleri buhar yardımıyla tam kıvamında pişmiş oluyor.

Konveksiyonel Fırın Fiyatları Nedir?

Konveksiyonel fırınlara farklı fiyat seçenekleri ile sahip olmak mümkündür. Güvenilir ve kaliteli modeller fiyat ve performans açısından daha yüksektir. Fırının türü de fiyatı etkiler. Gazlı veya elektrikli çalışan konveksiyonel fırınlar mevcuttur. Bazı modeller gelişmiş özellikleri bünyesinde barındırır. Gelişmiş özellikler de fiyatın artmasına neden olur. Bu fırınları satın almadan önce içeriğinin incelenmesi gerekir. Satışı yapılan yere göre farklı fiyatlara sahip oldukları için fiyat analizi yapmadan ürün almamak gerekir.